اکسیژن تنها گازی است که انرژی الکتریکی می‌گیرد و حمل می‌کند،  در این فرآیند اکسیژن فوق‌العاده فعال می‌شود و میل تخریبی با تمام مواد دیگر را دارد. لیست مواد خنثی به ازن بسیار کوتاه بوده و شامل شیشه، تفلون، ، رزین کینار (PVDF – پلی فلوراید ) ، رزین لاستیک وایتون، پلی کربنات لکزان و سیلیکون است. بنابراین هر ژنراتور ازن و تجهیزات جانبی باید تنها از این مواد تشکیل شوند. روش‌های متعدد متفاوتی برای تولید ازن نوع پزشکی وجود دارد که عاری بودن از ناخالصی در آن‌ها بسیار مهم است.

سه روش متداول برای تولید ازن وجود دارد، جرقه داغ، نور فرابنفش و پلاسمای سرد سه روش متداول به‌ منظور تولید ازن هستند که می‌توان به آن اشاره کرد.

تولید ازن به روش جرقه داغ (تخلیه کرونا) عمدتاً برای کاربردهای صنعتی به کار می‌رود، اما در حال حاضر ازن حاصل از تخلیه کرونا برای مصارف شخصی نیز در دسترس قرار دارد، ازن حاصل از نور فرابنفش و پلاسمای سرد عمدتاً برای کارهای درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در یک‌فاصله زمانی معین پلاسمای سرد مقادیر ازن خیلی بیشتری در مقایسه با نور فرابنفش تولید می‌کند اما نمی‌توان گفت که شیوه فرابنفش روش مفیدی برای تولید ازن نیست. وقتی به مقادیر کمتری ازن به‌ صورت جریان مداوم نیاز باشد پرتو UV بهترین گزینه خواهد بود.

ترکیباتی که در تماس با گاز ازن بلافاصله از بین خواهند رفت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بوی رطوبت و نم زدگی
 • بوهای آزار دهنده و نامطبوع
 • باکتری ها و ویروس ها

مزایای ازن نسبت به سایر گندزداها عبارتند از:

 • عدم نیاز به مواد اولیه
 • افزایش راندمان گندزدایی
 • سهولت نصب و کاربری آسان
 • عدم تولید ترکیبات جانبی پس از استفاده
 • کوتاه تر بودن زمان ضدعفونی نسبت به سایر گندزداها
 • عدم تاثیرات مخرب زیست محیطی و سمی و …

امروزه یکی از اصلی ترین سیستم های که درگندزدایی و ضدعفونی کردن آب و فاضلاب مورد توجه بسیار بالایی قرار گرفته است استفاده از دستگاه اوزون ساز می باشد. که به دلیل نداشتن موادشیمیایی و زیان آور برای انسانها و یا جانوران درتمامی کشورهای پیشرفته جایگزینی مناسب کلرزن مایع و کلرزن گازی قرارگرفته است. به تازگی با توجه به شناخت و آشنایی با قابلیت های دستگاه اوزون ساز تمایلی زیادی به استفاده از این سیستم و جایگزینی با سایر روش های گندزدایی موجود را دارند. استفاده دستگاه اوزون ساز به جای استفاده از پکیج تزریق کلر یا سیستم های الکترولیز دراستخرهای شنا مورد استفاده قرار میگیرد. عوارضی از قبیل خشکی و سوزش پوست و چشم و حساسیت تنفسی بعضی از انسانها به بو و خاصیت کلر بیشتر استخرهای شنا و تفریحی بابت ضدعفونی آب استخر رو به استفاده از دستگاه اوزون ساز آورده اند. این نوع سیستم ها با توجه به قیمت بالای که در ابتدا برای استفاده کنندها دارد ولی به مرور زمان از نظرصرف هزینه بسیار پایین تر از کلرزن مایع  می باشد.

اوزون ساز خانگی

اوزون ساز خانگی وسیله ای است که با استفاده از آن هوای منزل یا محل کار را می توان ضد عفونی کرد. از مزایای این دستگاه می توان به برطرف کردن بوهای بد، بوی سیگار، بوهای ناخوشایند از طبخ برخی غذاها، کشتن ویروس‌ها، تخم انگل، دور نگه داشتن حشرات و موجودات کوچک درون منزل، سارس و بیماری‌های واگیردار ویروسی اشاره کرد.

یکی از مهمترین کاربردهای دستگاه اوزون ساز خانگی کشتن میکروب ها و انگل ها و جلوگیری از رشد تخمک گذاری انواع کرم ها درون آب است که می تواند به افزایش سطح سلامت افراد خانواده کمک شایانی کند. در این بخش به مهمترین خصوصیات دستگاه اوزون ساز خانگی خواهیم پرداخت:

 • زمان لازم برای کشتن میکروب ها فقط 3 دقیقه است
 • گاز تولیدی این دستگاه اوزون ساز کیفیت بسیار بالایی دارد
 • هیچگونه عوارض یا حساسیتی تولید نمی‌کند
 • کاربری بسیار آسانی دارد
 • مراحل ضدعفونی و گندزدایی آب را کامل و بدرستی انجام می‌دهد

اوزون ساز قوی ‌ترین دستگاه تصفیه هوا یا قدرتمندترین وسیله جهت کشتن و ازبین بردن ویروسها و آلودگی مختلف تنفسی است که در علم پزشکی توصیه های فراوانی به استفاده از آن شده است. این که شما دستگاه اوزون ساز را در خانه ، اتومبیل و یا حتی زیرزمین منزلتان استفاده کنید، به شما در از بین بردن آلودگی‌های هوا کمک می کند.

اوزون ساز تصفیه آب

در بین فناوری های متعدد موجود در فرآیندهای تصفیه آب، استفاده از فناوری ازن به دلیل قابلیت گندزدایی بالاتر و سایر مزایایی که نسبت به کلر دارد در بسیاری از صنایع رواج یافته است. ازن با فرمول شیمیایی O3 تحت شرایط هوای آزاد، گازی آبی رنگ با بوی زننده است. برای تولید ازن، از یک منبع انرژی جهت تجزیه ی مولکول های اکسیژن  O2به اتم های اکسیژن O استفاده می شود که این اتم های اکسیژن براثر برخورد با یکدیگر و واکنش با مولکول های اکسیژن ،ازن را تشکیل میدهند. ازن نسبتا ناپایدار بوده و در آب به سرعت تجزیه می شود و ایجاد رادیکال های آزاد مانند رادیکال هیدروکسل OH می کند. ازن و رادیکال های آزاد منتج از تجزیه ی آن اکسید کننده ی قوی تری نسبت به کلر هستند و می تواننند بسیاری از ترکیبات آلی و معدنی موجود درآب را اکسید کنند بنابراین ازن همانند بسیاری از اکسید کننده های قوی یک گند زدای موثر به شمار می رود.

مزایای استفاده از گاز ازن در تصفیه آب

 • تحقیقات نشان می‌دهد که ازن می‌تواند آفت کش‌های مالاتیون و پاراتیون را که ترکیبات سرطان زا و خطرناک هستند به فسفریک اسید بی خطر تبدیل نماید.
 • قابليت اكسيداسيون ازن بالاتر ازهمه گندزداهای رایج مانند كلر و مشتقات آن، پركلرين، آب ژاول و غیره می‌باشد. تحقيقات نشان می‌دهد كه گندزدائي توسط ازن حاصل اثر مستقيم آن بر باكتري‌ها وتجزيه ديواره سلولي باكتري‌ه می‌باشدکه به فرایند زوال سلولي معروف است.
 • ازن قادر است تركيبات فنوليك وديگر تركيبات مولد طعم را در آب شرب از بين ببرد. بو و طعم در منابع آبي بطور طبيعي از آلودگي‌هاي مواد آلي انساني بوجود مي‌آيد.
 • ازن با توجه به خاصيت اكسيدكنندگي قوي قادر به از بين بردن انواع جلبك‌ها مي‌باشد. . ازن همچنين متابوليك‌هاي محصولات جانبي توليد شده توسط جلبك را اكسيد و حذف كرده و در نتيجه باعث حذف طعم و بو خواهد شد.
 • محصولات جانبي حاصل از ازن زني شامل اسيد هايي با وزن ملكولي كم وغيرها لوژن دار، آلدهيد ها، كتون ها و الكل می‌باشند كه اين تركيبات اغلب توسط ميكرو ارگانيسم هاي موجود در آب قابل تجزيه بيولوژيكي می‌باشند ومعمولاً براي مصرف كنندگان بي خطر هستند.